Alergia, problem państw wysoko uprzemysłowionych

lekarze specjaliści > Alergia > Alergia, problem państw wysoko uprzemysłowionych

Specjaliści Radzą

Alergia, problem państw wysoko uprzemysłowionych

Około 1% osób dotyczył problem alergii 100 lat temu, natomiast początek XXI wieku to alergia stała się problemem prawie połowy mieszkańców Polski. Badania wykazują też zróżnicowanie wyników badań pomiędzy Polska zachodnią a wschodnią. Może mieć na to wpływ kilka czynników, ale jako jeden z ważniejszych wymieniany jest odrębny styl życia. Polska wschodnia, Podlasie to życie bliższe naturze, oraz tereny mniej uprzemysłowione.

Wraz ze wzrostem higieny zaczęły nam się rozprzestrzeniać inne typy chorób, zdecydowanie spada ilość chorób bakteryjnych lub związanych z pasożytami, ale niestety coraz więcej mamy chorób typu alergie i choroby autoimmunologiczne.

Spotykamy się z różnymi objawami alergii, najczęściej będzie to katar alergiczny, pokrzywka, atopowe zapalenie skóry, przeróżne nietolerancje pokarmowe. Jednym z groźniejszych typów alergii jest alergia na leki, która aktualnie obserwuje się u wzrastającej liczy osób.

Najgroźniejszym objawem alergii może stać się wstrząs anafilaktyczny i tu niestety bez interwencji lekarskiej szanse na uratowanie życia SA niskie.

Jako najgroźniejszy alergen można wymieniać orzechy arachidowe i potrawy, lub produkty gotowe zawierające choćby bardzo niewielkie ilości tych orzechów, każdego dnia więcej niż jedna osoba umiera po spożyciu właśnie tego produktu.

Osobie we wstrząsie anafilaktycznym pomóc może szybie podanie adrenaliny, wiedząc że mamy silne alergie powinniśmy mieć strzykawkę zawsze przy sobie.

Jak leczyć osoby chore na alergię? Najważniejsza jest pełna diagnostyka, stosowanie leków ograniczających objawy alergii, ale także odczulanie. Bywa że w wielu przypadkach trzeba zaakceptować chorobę, unikać alergenów i nauczyć się z tym żyć.

Co zrobić żeby nie mieć alergii? Można oczywiście przeprowadzić się do polski wschodniej, gdzie ryzyko spada dwukrotnie, warto na pewno ograniczyć antybiotyki w szczególności podawane małym dzieciom, istotne może być również ograniczenie używania tzw chemii gospodarczej. Z pewnością nie zaszkodzi jeśli zrezygnujemy z potraw gotowych, żywności przetworzonej a zastąpimy takie jedzenie produktami podstawowymi bez spulchniaczy, polepszaczy smaku czy środków konserwujących
Nie wolno nam jednak lekceważyć objawów alergii i samemu łykać tabletki oferowane przez kolorowe reklamy.

Zawsze trzeba pamiętać o przeprowadzeniu diagnostyki. Jest szczególnie ważne u małych dzieci, gdzie powinno być szybko wdrażane odpowiednie odczulanie tam gdzie to możliwe, aby w późniejszym życiu uniknąć takich chorób jak astma czy POCHP. (ASZ)


Alergia

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl