Alergia - Alergia na leki coraz częściej dotyka pacjentów

MEDserwis.pl > Alergia >Alergia na leki coraz częściej dotyka pacjentów

Alergia na leki coraz częściej dotyka pacjentów

W ostatnich latach nasila się ilość osób hospitalizowanych z powodu nadwrażliwości na leki. W niektórych Polskich szpitalach na oddziałach alergologii blisko 30% pacjentów to właśnie uczulenie na leki.

Sama dwukrotnie doświadczyłam reakcji alergicznej na kwas acetylosalicylowy i wiem, że jednym z najważniejszych zdrowego życia jest informowanie o swojej alergii każdego lekarza, na każdej wizycie, nawet wtedy, gdy wydaje się nam że to mało istotna informacja. Drugim ważnym czynnikiem jest dokładna analiza treści ulotki KAŻDEGO leku przed jego zażyciem. Nawet gdy wydaje się nam, że otwieramy drugie opakowanie tego samego leku, nie można sobie pozwolić na pominiecie przeczytania ulotki. Może się przecież zdarzyć, że pomylimy lek z innym w podobnym opakowaniu, albo że farmaceuta wydał nam nie ten lek. Konsekwencje dla nas mogą być tragiczne.

Alergia to nic innego jak niepożądana reakcja na leki . Często alergie na leki wywołują leki przeciwzapalne z grupy pyrazolonów, co jest tym gorsze, ze są to reklamowane leki dostępne bez recepty. Inne często występujące nadwrażliwości na medykamenty dotyczą przede wszystkim znieczulenia ogólnego, antybiotyków, stosowanego przez dentystów substancji do znieczulenia miejscowego oraz sulfonamidy.

Wstrząs anafilaktyczny teo jeden z przykładów reakcji alergicznej na medykamenty, inne to przede wszystkim to hematologiczne zaburzenia . Ponadto mogą wystąpić zapalenia nerek, wątroby, zwłóknienie płuc czy także choroba skóry zwana nekrobiozą. Diagnostykę alergii na leki można wykonywać jedynie w szpitalu, bo reakcja może być natychmiastowa i bardzo silna, ale także powolna , opóźniona ale w finalnym momencie zagrażająca życiu i zdrowiu pacjenta. W przypadku alergii na leki bywa, że nagle zaczynają nas uczulać substancje które kiedyś mogliśmy przyjmować, ale zdarza się także że choroba z nieznanych przyczyn wygasa.

Powinniśmy pamiętać, że w XXI wieku alergie zdarzają się 40 razy częściej niż 100 lat temu, wiec nie powinniśmy nadużywać leków. Nie bez powodu wiele medykamentów dostępnych jest jedynie na receptę, ale także na wielu dostępnych bez recepty są ostrzeżenia, ze można je jedynie krótko przyjmować bez konsultacji z lekarzem. Każda choroba powinna zachęcać nas do kontaktu z lekarzem a do leków należy zastosować zasadę ograniczonego zaufania. Nie czekajmy Az choroba się rozwinie, jeśli żle się czujemy skonsultujmy się z lekarzem, gdyż choroby wykrywane we wczesnym stadium zazwyczaj wymagają słabszych i częściej stosowanych leków, których reakcje niepożądane są tez lepiej poznane. (ASZ)


Alegia

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl