Alergia - odczulanie na różne typy alergenów

lekarze specjaliści > Alergia > Alergia - odczulanie na różne typy alergenów

Specjaliści Radzą

Alergia - odczulanie na różne typy alergenów

Alergikiem zazwyczaj jest się przez całe życie, ale można zaleczyć, zminimalizować lub całkowicie wyeliminować niepożądane objawy alergii. Najskuteczniejszą metodą zwalczania alergii jest unikanie substancji, które wywołują dokuczliwe objawy. Czasem jest to jednak niemożliwe. Nie problem usunąć z diety czekoladę czy cytrusy, ale nie realne jest całkowite odizolowanie się od kurzu czy pyłków roślinnych. Dlatego wówczas należy pomyśleć o odczulaniu, ponieważ jest to jedyna metoda leczenia przyczynowego. Odczulanie polega na podawaniu pacjentowi niewielkich ale rosnących dawek uczulającego alergenu, doustnie, donosowo, podjęzykowo lub w postaci zastrzyków. Dzięki wzrastającej dawce alergenu organizm zaczyna tolerować daną substancję, wówczas objawy zmniejszają się lub nawet całkowicie ustępują. Immunoterapia jest bardzo bezpiecznym sposobem leczenia alergii, objawy uboczne zdarzają się rzadko. Jeżeli pacjent jest uczulony na kilka typów alergenów, wówczas można podać szczepionkę wieloalergenową, zawierającą maksymalnie cztery alergeny, lub kilku, zwykle dwóch szczepionek na różne rodzaje alergenów. Bardzo ważne jest regularne przyjmowanie szczepionek. Sezonowe szczepionki należy przyjmować przez min. 3 lata (od dawki minimalnej do maksymalnej) z przerwą na okres pylenia, zaś całoroczne odczulanie polega na comiesięcznych szczepieniach z dawką maksymalną przez min. 3 lata. Zimą należy zacząć szczepienia na jad owadów, pleśnie, na pyłki roślin jesienią i zimą, na roztocza – latem, natomiast w przypadku alergii na zwierzęta, bez względu na porę roku. (MEDserwis.pl)

Alergia

 

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.

 

copyright © 1999-2016 Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: (22) 621-81-17, medserwis@medserwis.pl