Alergia – przyczyny i rodzaje

lekarze specjaliści > Alergia > Alergia – przyczyny i rodzaje

Specjaliści Radzą

Alergia – przyczyny i rodzaje

Alergia powstaje w wyniku nieprawidłowej reakcji organizmu na substancje które dla innych osób nie są szkodliwe. Substancje te nazywamy alergenami. Uczulenie, czyli reakcja alergiczna objawia się w bardzo zróżnicowanej formie i może mieć bardzo zróżnicowany przebieg. Od łagodnych objawów powodujących niewielkie dolegliwości do objawów zagrażających zdrowiu, a nawet życiu osoby uczulonej. Alergia skórna powoduje stan zapalny skóry objawiający się swędzącą pokrzywką, zaczerwienieniami, obrzękiem tkanek. Alergia oddechowa powoduje zapalenie błon śluzowych nosa, swędzenie i zaczerwienienie oczu, ból gardła. Objawom tym towarzyszy katar, kaszel, kichanie i łzawienie. Alergia na ukąszenia powoduje różne objawy skórne i obrzęki. Jest bardzo groźna, gdyż może spowodować wstrząs anafilaktyczny lub uduszenie.
Co jest przyczyną alergii, dlaczego te same substancje jednych uczulają a dla innych są obojętne? Wiadomo jedynie, że predyspozycje do alergii są uwarunkowane genetycznie i mogą ujawniać się w każdym momencie życia człowieka. Naukowcy uważają że alergia jest chorobą cywilizacyjną, ponieważ postępujące zanieczyszczenie środowiska sprawia, że choroba ujawnia się u coraz większej liczby osób. Alergia jest choroba trudna do zdiagnozowania i całkowitego wyleczenia. Najlepiej byłoby unikać kontaktu z substancjami wywołującymi uczulenie, ale nie zawsze jest to możliwe. Istnieje szereg metod terapeutycznych i leki przeciwalergiczne, które znacznie łagodzą objawy uczulenia.
Niektóre rodzaje uczuleń można leczyć metodą immunoterapii, czyli odczulanie organizmu poprzez podawanie małych dawek alergenów. Terapia powinna być prowadzona pod ścisłą kontrolą lekarza alergologa. (MEDserwis.pl)

Alergia

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl